FAQ

Najczęściej zadawane pytania

14. Do kogo można kierować szczegółowe pytania na temat Medical Taping Concept?

Prosimy o zadawanie pytań poprzez formularz kontaktowy na stronie. Na Twoje pytania odpowiedzą nasi eksperci i doświadczeni instruktorzy.

1. Jak działają plastry?

Elastyczność plastra jest zbliżona do skóry. Rozciągając plaster w stosunku do skóry możemy wpływać na struktury podskórne. Dzięki zastosowaniu różnych technik możemy wpływać na zjawiska fizjologiczne i strukturalne, takie jak mikrocyrkulacja, neuroreceptory, krążenie limfy, powięź.

2. Kiedy stosujemy?

Ponieważ może być stosowany do leczenia różnych zjawisk fizjologicznych i struktur, MTC ma szeroki zakres zastosowań. Aktywność mięśniowa może być znormalizowana poprzez zastosowanie technik mięśniowych, korekcja stawów poprzez wywieranie większego wpływu na tkanki. Na obrzęki limfatyczne, krwiaki mogą być stosowane techniki limfatyczne. Ponadto, dzięki technikom segmentarnym możemy oddziaływać na narządy wewnętrzne oraz wegetatywnego układu nerwowego.

3. Czy kolory mają szczególne znaczenie?

Jeśli chodzi o technologię produkcji, to różne kolory mają dokładnie taki sam materiał, różnią się jedynie barwnikiem. Początkowo kolory były wybrane na bazie idei koloroterapii ale opinie różnią się czy koloroterapia może mieć jakąkolwiek wartość w tym wypadku.

W praktyce jest to najczęściej wybór estetyczny.

4. Czy w plastrach znajdują się leki?

Nie, do plastrów nie są dodawane żadne leki. Pozytywny efekty są wywołane poprzez kombinację odpowiednich właściwości plastrów z właściwymi technikami.

5. Czy mogę brać prysznic i/lub pływać z nałożonymi plastrami CureTape?

CureTape są wodoodporne zatem prysznic, pływanie i kąpiel nie powoduje żadnych problemów. Bawełna w plastrach obsorbuje trochę wody więc zalecane jest przyłożenie suchego (nie pocierając) ręcznika po kąpieli lub pływaniu.

Radzimy nie stosować suszarki ani innych źródeł ciepła do wysuszania plastrów poniewać może powodować to reakcje skórne. Wskazane jest także unikanie opalania oraz kąpieli na słońcu kiedy plaster jest nałożony.

6. Czy należy podjąć wszelkie środki ostrożności?

Plaster nie przylega dobrze do tłustych lub oleistych produktów takich jak kremy, olejki do masażu. Zastosowanie odżywki do włosów może zwiększyć przyczepność i uczulić w przypadku apliakcji na szyję lub bark. Jeżeli tego typu produkty były wcześniej stosowane trzeba wówczas wcześniej umyć i pozbyć się olejków i tłuszczu ze skóry.

W przypadku skóry bardzo wrażliwej lub cienkiej można zastsować 3M Cavilon spray przed aplikacją plastra. Ten spray daje ochronną barierę zapobiegając reakcjom. Ma także lepiącą konsystencje więc plaster trzyma się czasem nawet lepiej.

7. Czy można przykleić plaster na włosy?

Plaster musi być przyklejony do skóry aby otrzymać pozytywne efekty. Jeżeli występuje nadmierne owłosienie na skórze, plaster będzie przyklejony do włosów, co będzie miało negatywny efekt na rezultaty. Plaster może także drażnić pacjenta jeśli jest przyklejony na jej/jego włosach. Wskazane jest aby zgolić nadmierne owłosienie, zapobiegnie to także zapaleniom mieszków włosowych lub małym ranom.

8. Czy taśma może uszkodzić skórę?

Taśma nie jest produktem sterylnym więc nie może być stosowana na uszkodzoną skórę. Można natomiast stosować ją wokół rany w celu stymulowania procesów gojenia.Skóra musi być nienaruszona i wystarczająco jędrna aby wytrzymać nacisk taśmy, jeśli taping będzie stosowany na blizny itp. rany skóry muszą być wyleczone. Jeśli pacjent był poddawany radioterapii skóra musi być wystarczająco wyleczona. Zgodnie z zasadami taśma nie może być stosowana w pierwszych 6 tygodniach po radioterapii; w praktyce może ona wymagać dłuższego gojenia aby być gotową na zastosowanie tapingu.

9. Czy plastry CureTape jest hipoalergiczna?

Tak, CureTape są hipoalergiczne. Plastry CureTape są wykonywane z najwyższej jakości bawełny oraz elastycznych włókien nie zawierających latexu. Składający się w 100% z akrylu klej jest na ogół dobrze tolerowany przez osoby z alergią na inne plastry. Warstwa przylepna jest nanoszona na taśmę w postaci specjalnego wzoru, dzięki czemu skóra nie jest szczelnie przykryta co umożliwia lepsze oddcyhanie oraz odprowadzanie wilgoci. Może jednak zdażyć się, że wystąpi podrażnienie skóry spowodowane najczęściej:

– błedami w technice: podczas aplikacji zostaje zastosowane zbyt duże napięcie taśmy lub taśma unieruchamia fałdy skórne;
– stosowaniem leków rozrzedzających krew
– niewłaściwym usuwaniem taśmy

Taping ma normalizujący wpływ na krążenie krwi w organizmie dlatego czerwone zabarwienie skóry po aplikacji nie zawsze oznacza podrażnienie skóry. Sporadycznie zdażają się przypadki nadmiernej wegetatywnej reakcji organizmu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy usunąć taśmę!

10. Jaki jest najlepsze sposób usuwania plastra?

Plastry muszą być usuwane powoli i ostrożnie, aby zapobiec podrażnieniu lub uszkodzeniu skóry. Istnieje wiele różnych sposobów ściągania plastrów. Gdy nie występują żadne uszkodzenia, a skóra jest mocna zdejmuj taśmę przytrzymując skórę w miejscu jedną ręką podczas gdy drugą odlepiaj taśmę kawałek po kawałku w stronę wzrostu włosów. Ręka przytrzymująca skórę musi znajdować się tuż przy taśmie. Dobrze jest wcześniej namoczyć taśmę. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa lub w przypadku dzieci pokryj taśmę oliwką dla dzieci i poczekaj do jej wchłonięcia. Ułatwi to odklejenie taśmy. Innym pomocnym preparatem jest Sterilium. Namocz miejsce aplikacji dzięki czemu klej się rozpuści, a następnie powoli usuń taśmę. Używanie piekących substancji jest niewskazane w przypadku problemów limfatycznych.

11. Czy mogę nałożyć taśme samodzielnie?

Aby aplikować taśmę samodzielnie i osiągnąć pozytywne rezultaty należy mieć odpowiednią wiedzę na temat schorzenia oraz technik tapingu. Niewłaściwe użycie plastrów może skutkować odwrotnymi od zamierzonych wynikami, a nawet spowodować nasilenie lub pojawienie się nowych objawów! Zaleca, się aby aplikować samodzielnie taśmę tylko po odpowienim przeszkoleniu przez terapeutę z doświadczeniem w stosowaniu tapingu. W przypadku wątpliwości lub wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem lub terapeutą mającym odpowiednią wiedzę o Medical Taping Concept.

12. Jak długo można nosić taśmę?

Taśmę można pozostawić tak długo dopóki przylega ona do skóry, ale ostatecznie będzie się odklejać. Plastry utrzymują się średnio od 4 do 6 dni. Jeśli stosujemy taśmę na dłonie lub stopy może odkleić się szybciej. Taśma absorbuje ciepło i przylega optymalnie do ciałą po około 30min. Zaraz po przyklejeniu plastrów pacjent powienien ostrożnie się ubierać, aby zapobiec odklejeniu się końców taśmy. Gdy plastry osiągną temperaturę ciała ryzyko odlepienia podczas ubierania lub rozbierania jest bardzo małe. Wskazówka: po przyklejeniu taśmy natrzyj ją talkiem. Talk pokrywa krawędzie taśmy uniemożliwiając przyczepienie się ich do ubrań.

13. Czy taping może być stosowany podczas ciąży?

Niektóre aplikacje są niewskazane w trakcie ciąży. Dlatego taping powinien być stosowany zawsze po konsultacji z lekarzem lub terapeutą.